Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Z CYKLU PN. SYLWETKI LITERACKIE - JANINA PORAZIŃSKA. DAMA LITERATURY DZIECIĘCEJ...

Utworzono dnia 28.09.2020

Janina Porazińska to polska poetka i prozaiczka, autorka tekstów scenicznych dla dzieci i młodzieży, redaktorka, tłumaczka literatury skandynawskiej. W swej twórczości szczególnie skupiała się na literaturze dziecięcej. Janina Porazińska urodziła się 29 września 1888 roku w Lublinie, gdzie spędziła wczesne dzieciństwo. Studiowała w Krakowie na wydziale przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Swoją karierę poetycką rozpoczęła od publikacji na łamach "Wędrowca", debiutując tamże w 1903 roku. Pierwszą swą książkę, baśń sceniczną zatytułowaną "W noc wiosenną", wydała w 1912 roku. Współpracowała przy tworzeniu takich pism dla dzieci, jak "Przyjaciel Dzieci", "Promyk" i "Promyczek". W 1917 roku założyła pismo "Płomyk", później zaś była redaktorem naczelnym czasopism "Płomyczek", "Słonko" oraz "Poranek". We wszystkich tych czasopismach konsekwentnie starała się przekazywać młodym czytelnikom treści wychowawcze. Przez kilka lat dwudziestolecia międzywojennego pracowała jako urzędniczka w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Podczas okupacji udzielała się w podziemiu kulturalnym i oświatowym. W swoich tekstach próbowała zwrócić uwagę czytelnika na postawy moralne bohaterów.
Fascynował ją polski folklor, chętnie się nim inspirowała i w oparciu o niego pisała własne baśnie i poezje. Czerpała z ludowych pieśni i legend, gadek i przypowieści oraz podań. Tworzyła wiersze dla dzieci utrzymane w stylistyce ludowej. W jej tekstach pojawiały się dobre duszki, ale także demony i zjawy.
Pierwszy zbiór wierszy wydała w 1924 roku, była to publikacja "W Wojtusiowej izbie". Później powstały też "Smyku, smyku na patyku" oraz "Psotki i śmieszki". Tworzyła powieści, opowiadania i legendy, takie jak choćby "Wesoła gromadka", "Maciuś Skowronek", "O dwunastu z Zapiecka", "Borówka", "Boża ścieżka królowej Kingi" czy "Kto mi dał skrzydła". Napisała kilka baśni, m.in. "Za górami? za lasami", "Zuchwały strzyżyk" czy "Pan Twardowski w Czupidłowie". Do jej najbardziej znanych w polskiej kulturze tekstów należą bez wątpienia kołysanki "Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga" i "Był sobie król", a także historia Szewczyka Dratewki.
Janina Porazińska była wielokrotnie nagradzana za swą twórczość oraz pracę na rzecz edukacji dzieci. Była też Kawalerem Orderu Uśmiechu. Uznawana jest za jedną z czterech "dam literatury dla dzieci", wraz z Ewą Szelburg-Zarembiną, Marią Kownacką i Hanną Januszewską. Zmarła 3 listopada 1971 roku.

Agnieszka Jeziorska

BIP

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 125

W poprzednim tygodniu: 145

W tym miesiącu: 523

W poprzednim miesiącu: 658

Wszystkich: 57361

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line