Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WIKLINOWO I LUDOWO

Utworzono dnia 16.07.2019
Czcionka:

W ramach realizacji pierwszej części projektu przez Stowarzyszenie Wsparcie dla Każdego z Pakosławia pn:”Wiklinowo i ludowo” zorganizowano warsztaty kreatywne z wykorzystaniem filcu i wzorów chazackich, prowadzone przez p. Alicję Gniazdowską, która propaguje wzornictwo chazackie, wyszywa i haftuje. Projekt był skierowany dla 40 osób – członków Stowarzyszenia i ich dzieci, w tym z niepełnosprawnością, dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym, np.: pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, wielodzietnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, dotkniętych problemem alkoholowym z terenu Gminy Pakosław. Uczestnicy wykonywali torebki i tradycyjne "kieszenie" chazackie -odpowiednik współczesnej nerki-biodrówki. Przy okazji poznano elementy stroju ludowego z naszego regionu i tradycyjnego wzornictwa, którym ozdabiano wykonane wyroby. Ponieważ zajęcia skierowane były także do najmłodszych, można było uszyć z filcu maskotki jakimi przed laty bawili się nasi dziadkowie. W trakcie trwania warsztatów uczestniczące w nich dzieci poznały i  uczestniczyły w  następujących zabawach:

- Fala - dwoje uczestników wprawiając w ruch linę naśladuje falę morską, uczestnicy stojący
w 2 rzędach naśladują dzieci uciekające przed falą, kogo dotknie lina - odpada. Wygrywa drużyna, której uczestnik ostatni pozostanie nie zmoczony falą-liną.

-Koszenie trawy - uczestnicy przeskakują przez linę ciągniętą przez dwoje dzieci. Zabawa w dwóch rzędach wprowadza element rywalizacji.

- Berek ranny - zabawa w berka, ale berek goniąc trzyma się za klepnięte miejsce, co utrudnia zadanie.

- Gra w kulawego - wszyscy stają w rzędzie, każdy łapie poprzednika za lewą nogę, prowadzący ciągnie za sobą szereg, kto dotknie lewą nogą ziemi odpada.

- Piłka do celu - uczestnicy stoją w rzędzie, jedna osoba stara się trafić piłką osobę z rzędu, która może się uchylać przed piłką, ale nie wolno jej oderwać nóg od podłoża. Kto zostanie trafiony-odpada.

-Myśliwy, jastrząb i pszczoła - wszyscy stają w kole, 3 wybrane osoby to myśliwy, jastrząb i pszczoła, myśliwy poluje na jastrzębia i ucieka przed pszczołą, jastrząb poluje na pszczołę i ucieka przed myśliwym, pszczoła goni myśliwego i ucieka przed jastrzębiem. Gra trwa dopóki wszyscy się nie złapią, koło ogranicza teren zabawy i dopinguje grających, następnie wchodzi kolejnych troje uczestników, zabawa trwa tak długo, dopóki wszyscy nie wezmą w niej czynnego udziału.

Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Pakosław.

Elżbieta Łakoma