Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

Utworzono dnia 13.02.2017
Czcionka:

WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

Na czas ferii zimowych  Ośrodek Kultury i Rekreacji , Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu oraz Filia Biblioteczna w Chojnie  przygotowały  szereg atrakcji dla dzieci.
Podczas tegorocznych ferii zimowych zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach od 10:00 do 12:00. Wyjątkiem były  warsztaty plecionkarskie, które trwały nieco dłużej. Jak co roku dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach literackich, plastycznych, edukacyjnych  i ruchowych. Ferie rozpoczęliśmy spotkaniem z lekarzem weterynarii - Panią Elżbietę Adrzejewską, która przybyła do dzieci wraz ze swoim psem. Pani doktor w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o zawodzie, który wykonuje, jakie zwierzęta leczy oraz tłumaczyła dzieciom jak należy postępować, gdy spotkamy chore zwierzątko. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników spotkania był zaprezentowany sprzęt medyczny pomocny w leczeniu czworonogów. Dużo radości dzieciom sprawiło słuchanie bicia serca psa za pomocą stetoskopu, natomiast za pomocą aparatu USG dzieci zobaczyły narządy wewnętrzne psa. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami dbania o zwierzęta hodowane w domu. Dzięki spotkaniu dzieci dowiedziały się, że praca weterynarza jest bardzo ciekawa a zarazem odpowiedzialna i trudna, ale w tym zawodzie przede wszystkim liczy się miłość do zwierząt i chęć niesienia im pomocy. Na zakończenie zajęć dzieci różną techniką plastyczną wykonywały podobizny swoich pupili. W kolejnym dniu dzieci, które uczestniczyły w feriach miały okazję obejrzeć spektakl promujący czytelnictwo pt. „ W księdze się mieści świat opowieści ”. Następnie wykonywaliśmy zakładki do książek. Celem spektaklu teatralnego było uświadomienie dzieciom, jak ważną rolę odgrywają w życiu książki oraz ich czytanie.  Pierwszy tydzień ferii zakończyliśmy grami i zabawami ruchowymi na Lodowisku  „Łyżwinek” w Pakosławiu. W drugim tygodniu ferii atrakcją okazały się warsztaty plecionkarskie. Dzieci i dorośli pod okiem instruktorki wyplatali z  wikliny koszyczki, wianki i kwiaty.  Natomiast do Filii Bibliotecznej w Chojnie przybyła Katarzyna Starczewska - Młodszy Aspirant Policji i profilaktyk społeczny w KPP w Rawiczu. Policjantka opowiadała dzieciom o zagrożeniach i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach nad wodą i na drodze. Opowiadała o zasadach zachowania się na lodzie oraz gdzie można się poruszać na sankach i łyżwach. Przestrzegała uczestników spotkania przed skutkami korzystania z dzikich lodowisk. Wyjaśniła dzieciom jak należy udzielać pomocy osobie topiącej się.  Dzieci z uwagą słuchały rad policjantki, która zapoznała je ze specyfiką pracy policji, a na zakończenie spotkania miały możliwość obejrzenia od środka radiowozu policyjnego. Na zakończenie tegorocznych ferii spotkaliśmy się na lodowisku, aby wspólnie się bawić, tańczyć i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. 
Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych nie brakowało. Dziękujemy tym, którzy zechcieli skorzystać z naszej  feryjnej oferty. 

Agnieszka Jeziorska
Elżbieta Hauza