Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NAGRODA NOBLA DLA OLGI TOKARCZUK!

Utworzono dnia 11.10.2019
Czcionka:

Piąta Nagroda Nobla w dziedzinie literatury dla Polski…

NAGRODA NOBLA DLA OLGI TOKARCZUK!

Dzień 10 października 2019 r. okazał się niezwykle ważny i radosny dla polskiej literatury. Cały świat obiegła wiadomość o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla za 2018r. polskiej pisarce, eseistce, autorce scenariuszy – Oldze Tokarczuk.
Wyróżnienie  Olga Tokarczuk otrzymała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Drugim laureatem, za rok 2019, został Peter Handke za "wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia". Olga Tokarczuk dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla jadąc autostradą w Niemczech. Jest tam w trasie promocyjnej.  Nie mogła uwierzyć w swój olbrzymi sukces  i nie kryła wzruszenia.  Określiła ten stan w takich słowach : „Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, którego niezwykle cenię. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy. Cieszę się, że jeszcze się trzymamy”. Przypomnijmy, że w literaturze polskiej Nagrodę Nobla otrzymało dotychczas czterech wielkich twórców:
• w 1905r. Henryk Sienkiewicz za powieść „Quo vadis”,
• w 1924r. Władysław Stanisław Reymont za „Chłopów”,
• w 1980r. Czesław Miłosz za całokształt twórczości,
• w 1996r. Wisława Szymborska również za całokształt twórczości.
Gratulujemy Pani Oldze Tokarczuk tak znakomitego wyróżnienia i cieszymy się, że polska literatura doceniana jest na całym świecie. Zachęcam do przeczytania lektur noblistki, które dostępne są w bibliotece.


Agnieszka Jeziorska

zdjęcia/źródło internetowe