Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dzień Tolerancji - Każdy inny, wszyscy równi

Utworzono dnia 13.11.2020
Czcionka:

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Święto ma na celu promowanie postaw szacunku, empatii, akceptacji w stosunku do każdego człowieka. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm.

Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej spojrzeniu na innych ludzi z wyrozumiałością. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” przyjętej przez kraje członkowskie UNESCO brzmi:

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Obchody Dnia Tolerancji mają na celu przede wszystkim uwrażliwienie opinii publicznej na wszelkie przejawy nietolerancji i ksenofobii, ukazywanie niebezpieczeństwa skutków, które z sobą niesie i wypracowywanie praktycznych wskazówek dla rządów, instytucji publicznych i środowisk naukowych jak skutecznie przeciwdziałać wszelkim przejawom dyskryminacji i nietolerancji.
Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych.

                                                                                                                      Elżbieta Hauza

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 83

W poprzednim tygodniu: 104

W tym miesiącu: 393

W poprzednim miesiącu: 514

Wszystkich: 33588

Pogoda

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line