Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„DYKCJA NIE FIKCJA” – UWAŻAJ ABYŚ NIE POŁAMAŁ JĘZYKA...

Utworzono dnia 08.05.2020
Czcionka:

Uwaga! Uwaga!
Kolejne zadanie w ramach Tygodnia Bibliotek już na Was czeka. Będziemy smakować słowa!


Dnia 11 maja 2020r. zapraszamy na warsztaty wirtualne pt. „DYKCJA NIE FIKCJA” – UWAŻAJ ABYŚ NIE POŁAMAŁ JĘZYKA.  Zadnie polega na bezbłędnym przeczytaniu wybranego przez siebie tekstu, tzw. łamańca językowego, dostępnego na naszej stronie lub na Facebooku Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu.  Spróbujcie to wykonać! Może ktoś z Was nauczy się wybranego tekstu na pamięć, nakręci filmik wykonując to ćwiczenie i prześle go nam na adres biblioteka@pakoslaw.com , a my chętnie go opublikujemy.
Według Henryka Szeletyńskiego :

 - „nigdy nie będzie mówił dobrze ten, kto w domu jako dziecko, nie miał dookoła siebie dobrej wymowy”,
 
- podstawowym warunkiem jest posiadanie słuchu, który, co ważne, można ćwiczyć, 
 - równie istotne są warunki „przyrodzone jednostce”, czyli zależność od budowy i funkcjonowania całego organizmu, sposób trzymania się, które umożliwiają właściwą pracę mięśniom oddechowym,
 
- dobra wymowa nie jest równoznaczna z recytowaniem lub deklamacją – trzeba wysławiać się jasno i zrozumiale, by inni pojęli o czym mowa; mówić ładnie, by słuchacz doznał estetycznych wrażeń, przemówić tak do serca, by obudziły się w nim uczucia, a wyrażać tak rozumnie, by mowa wpływała na jego wolę.

Pamiętajcie, że dykcja  jest powszechnie pożądana, a nawet wymagana, jednak działa w ukryciu, niemal niezauważalnie, choć dobitnie.
Czas zacząć ćwiczenia. Uważajcie na język:)

Agnieszka Jeziorska

Zdjęcia - źródło internetowe