Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty samoobrony i pierwszej pomocy

Marzec – miesiącem kobiet

WARSZTATY SAMOOBRONY I PIERWSZEJ POMOCY

W świadomości kobiet ciągle jeszcze funkcjonuje opinia o własnej słabości. W celu zmiany tego zdania, dzięki współpracy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu, Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu, Agencji Ochrony BOSS w Pakosławiu oraz Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu, dnia 22 marca 2019r., w Gminie Pakosław zaproszono wszystkie chętne panie na warsztaty samoobrony i pierwszej pomocy.

Praktyczne zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczyła zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po wysłuchaniu wskazówek strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu, panie próbowały swoich umiejętności, udzielając pomocy niemowlakowi, dziecku oraz osobie dorosłej. Jak podkreślają strażacy, należy w takiej sytuacji zrobić tyle, ile potrafimy i ile mamy sił, bo lepiej udzielić jakiejkolwiek pomocy, niż przejść obok. Zawiadomienie odpowiednich służb, to też jest już jakaś forma pomocy. Panie nauczyły się także jak ułożyć ciało ofiary w pozycje boczną ustaloną, umożliwiającą bezpieczne, bezprzyrządowe utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych.  Druga część dotyczyła samoobrony. Co zrobić, żeby nie doszło do ataku i co robić, kiedy już do niego dojdzie? Panie poznały i wypróbowały podstawowe techniki i zachowania, które pomogą im wyjść obronną ręką z wielu sytuacji. Przedstawiciel Agencji Ochrony BOSS przedstawił techniki obrony przed: uderzeniami, kopnięciami, chwytami czy duszeniami, a także nauczył przybyłe na warsztaty panie technik atakowania: podstawowymi ciosami oraz kopnięciami zmodyfikowanymi pod kątem skutecznego zastosowania ich przez kobiety.  Na zakończenie przedstawiciel Rady Gminy Pakosław – Pan Maciej Gniazdowski złożył wszystkim paniom życzenia z okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet. Nie zabrakło upominków dla wszystkich uczestniczek warsztatów.

W warsztatach uczestniczyło ok. 30 osób. Organizatorzy mają nadzieję, że zdobyta przez panie wiedza i umiejętności zostaną jak najdłużej w ich pamięci. Życzymy, aby panie nie musiały jej wykorzystywać w praktyce, ale w razie spotkania ich niebezpiecznej sytuacji - będą potrafiły pomóc innym lub sobie.

Joanna Kuźnia

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line