Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

POWIATOWY ZLOT KRAJOZNAWCZY – PAKOSŁAW 2017

Czcionka:

Pieszo, rowerem lub z kijami Nordic Walking…

POWIATOWY ZLOT KRAJOZNAWCZY – PAKOSŁAW 2017

Miłośnicy pieszych i rowerowych wędrówek spotkali się po raz XV na Powiatowym Zlocie Krajoznawczym, by razem przemierzyć trasy, włączając się w OGÓLNOPOLSKĄ MIĘDZYPOKOLENIOWĄ SZTAFETĘ TURYSTYCZNĄ. Tym razem mogliśmy zwiedzić i poznać zabytki Gminy Pakosław. Zespół organizacyjny zlotu, Oddział PTTK w Rawiczu oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu, zaprosił 23 września 2017r. mieszkańców całego powiatu do udziału w wydarzeniu, mającym na celu pokazanie, że turystyka łączy pokolenia. Trasę pieszą przemierzały dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Rawicza, Zielonej Wsi, Gościejewic, Bojanowa, Sów oraz Pakosławia. Wśród rowerzystów znalazły się następujące reprezentacje: szkół podstawowych z Sów, Chojna, Pakosławia i Bojanowa, I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu oraz indywidulane osoby, które zgłosiły chęć udziału w zlocie. Nie zabrakło także członków klubu „Włóczykije znad Orli”, przemierzających trasę z kijami Nordic Walking.

Zbiórka grup odbyła się przy kościele w Golejewku. Uczestników przywitał i wręczył im znaczki rajdowe prezes zarządu oddziału PTTK w Rawiczu – p. Wacław  Szymczak. Wszystkie grupy wspólnie rozpoczęły wyprawę od zwiedzenia kościoła pw. Wszystkich Świętych w Golejewku, gdzie ks. Stanisław Czubak opowiedział o jego historii i wskazał najcenniejsze elementy. Grupa rowerowa na czele z p. Wiesławem Naskrętem ruszyła na swój szlak, kijkarze pod dowództwem p. Małgorzaty Łakomy przez Ostrobudki, a piesi drogą w stronę Pakosławia. W połowie trasy czekał na piechurów p. Jan Kośmider, który opowiedział o obiektach szkolno – sportowych, a także oprowadził po Pałacu w Pakosławiu. Miejscem docelowym wszystkich grup był zalew w Pakosławiu, gdzie czekał na nich posiłek regeneracyjny. Uczestników przywitał tam Wójt Gminy Pakosław – p. Kazimierz Chudy, gratulując im wytrwałości. Niestety aura nad zalewem przestała sprzyjać i nie udało się przeprowadzić zaplanowanych konkursów. Pomimo to, zamierzone cele zostały zrealizowane. Uczestnicy odkryli uroki Gminy Pakosław, spędzili aktywnie czas, a liczebność na trasach (ponad 150 pieszych, około 100 rowerzystów i blisko 20 kijkarzy) wskazała, że turystyka nie jest nam obca.

XV Powiatowy Zlot Krajoznawczy, organizowany przy wsparciu finansowym powiatu rawickiego i Gminy Pakosław, zostawi w naszej pamięci miłe wspomnienia. Choć pogoda była kapryśna na twarzach wszystkich uczestników gościł serdeczny uśmiech, pomimo zmęczenia humor dopisywał. Zachęcamy do dalszej aktywności oraz zapraszamy do zwiedzania i odkrywania Gminy Pakosław – „krainy wypoczynku mlekiem, miodem, wędlinami i końmi słynącej”.

Joanna Kuźnia