Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

Utworzono dnia 27.02.2017

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe, obchodzone 1 marca. Ma ono na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Kim oni byli ? Otóż stanowili  ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Dzień 1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto to obchodzimy od 2011 roku. Warto zadać sobie pytanie jaki był los Żołnierzy Wyklętych? Odpowiedź jest jedna - był to los okrutny, niejednokrotnie opluwani, katowani w więzieniach, skazani na zapomnienie. "Zaplute karły reakcji, zdrajcy Ojczyzny", tak między innymi nazywano tych, którym dedykujemy dzień 1 marca. Żołnierze Wyklęci, mimo wysiłków towarzyszy radzieckich i czerwonej propagandy w Polsce dziś są naszymi bohaterami, a Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to data szczególna. Poprzez różnego rodzaju wydarzenia pragniemy oddać hołd skazywanych na zapomnienie przedstawicieli ostatniego zbrojnego podziemia niepodległościowego.  

                                                                                             Agnieszka Jeziorska

W liście Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej czytamy:

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości upamiętniających

bohaterów powstania antykomunistycznego

organizowanych w 2017 roku

 
 
Szanowni Państwo!
 

Uczestnicy walk o niepodległość Ojczyzny są od wieków otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Obrońcy granic i honoru Rzeczypospolitej, żołnierze regularnej armii i powstańcy należą do najważniejszych postaci w panteonie naszych bohaterów narodowych. Suwerenne państwo polskie zawsze pielęgnowało pamięć i oddawało cześć tym, którzy z narażeniem własnego życia stawali do boju o wolność rodaków. Tak było w czasach II Rzeczypospolitej, kiedy wyjątkową atencją darzono sędziwych weteranów zrywu 1863 roku. I tak jest również teraz, kiedy my, współcześni, oddajemy honory kombatantom Armii Krajowej i innych formacji podziemnych, walczących z dwoma zbrodniczymi totalitaryzmami.

Niepodległa Polska dokłada starań, aby należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej. Od lat uroczyście świętujemy rocznice utworzenia 

Polskiego Państwa Podziemnego i wybuchu Powstania Warszawskiego. A jednocześnie w świadomości społecznej coraz bardziej upowszechnia się wiedza o tym, że klęska hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej nie przyniosła nam prawdziwego wyzwolenia. Dlatego uwaga Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, zwraca się także ku tym, którzy kontynuowali opór zbrojny i działalność konspiracyjną przeciw reżimowi komunistycznemu.

Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Wobec braku realnych szans powodzenia i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstańców styczniowych. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej.
Jestem przekonany, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w nas, Polakach, wolę trwania przy tych imponderabiliach. Jako Prezydent Rzeczypospolitej składam dzisiaj hołd bohaterom powstania antykomunistycznego. Chcę także docenić wysiłki osób, środowisk i instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału historii najnowszej Polski.

Wierzę, że ta praca buduje ducha patriotycznego Polaków i przyczynia się do zapewnienia pomyślnej, bezpiecznej przyszłości Ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom!

 

Z wyrazami szacunku i sympatii,

 
Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

                                                                          

 

BIP

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 111

W poprzednim tygodniu: 145

W tym miesiącu: 509

W poprzednim miesiącu: 658

Wszystkich: 57347

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line