Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"PRZEDWIOŚNIE" STEFANA ŻEROMSKIEGO NA 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Utworzono dnia 11.09.2018

Narodowe Czytanie połączone z Jubileuszem Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu

„PRZEDWIOŚNIE” STEFANA ŻEROMSKIEGO
 NA 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego mogliśmy usłyszeć 7 września 2018 r. w Domu Strażaka w Pakosławiu. Kolejna edycja Narodowego Czytania zgromadziła wiele osób. Tego dnia świętowaliśmy podwójnie, ponieważ była ku temu jeszcze jedna ważna okazja. Była nią 20. Rocznica powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu.

W pierwszej części uroczystości zaproszeni goście wysłuchali przemówienia podsumowującego minione 20 lat działalności pakosławskiej biblioteki. 20 lat minęło jak jeden dzień… minęło dokładnie 4 maja 2018r. Była to niewątpliwie chwila zadumy, refleksji i wspomnień. W takim momencie uzmysławiamy sobie jak szybko upływa czas, wracamy  do początku historii naszej  gminnej biblioteki i ludzi, którzy ją tworzyli.  Mieliśmy także okazję wysłuchać  koncertu w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej w Pakosławiu. Młode artystki zagrały na klawiszach takie utwory jak : „Płonie ognisko i szumią knieje”, „Nad pięknym modrym Dunajem”, „Taniec Tyrolski”, „Can you feel the love tonight” oraz  „Taniec Węgierski”. Uczestnicy spotkania mogli osobiście, a także za pomocą  wyciętych z papieru książeczek złożyć Jubilatce – bibliotece życzenia, które następnie przyklejone zostały do antyram. Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć tortu. Piękny i niezwykle smaczny tort biblioteka otrzymała w prezencie od pracowników Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu.
W drugiej natomiast części spotkania wspólnie czytaliśmy fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego jakim są Szklane domy. Odczytany został list Prezydenta RP – Pana Andrzeja Dudy, w którym padają takie słowa:
„W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej”.
Ponadto mogliśmy wysłuchać kilku tekstów z Antologii Niepodległości, które zaproponowała Para Prezydencka oraz utworów muzycznych w wykonaniu  zaprzyjaźnionego z nami Zespołu Mus Trio , do których teksty pisze poetka Pani Sabina Klak.

Dziękujemy za wspaniałe życzenia, miłe słowa, kwiaty i upominki. Dziękujemy za te wspólne 20 lat. Z naszej strony życzymy wielu mądrych i ciekawych książek, fascynujących podróży przez labirynty wyobraźni, wypraw do niezwykłych światów stworzonych przez autorów, bogactwa przeżyć i wielu emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich oraz czasu, by nigdy nie zabrakło go na czytanie.

                                                               Agnieszka Jeziorska

















 

BIP

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 120

W poprzednim tygodniu: 140

W tym miesiącu: 373

W poprzednim miesiącu: 658

Wszystkich: 57211

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line