Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PROJEKT "KULTURA NA WSI" WYJAZD DO OPERY WE WROCŁAWIU

Utworzono dnia 31.01.2020

PROJEKT „KULTURA NA WSI” – WYJAZD DO OPERY WE WROCŁAWIU - „DON GIOVANNI”

       Uczniowie Szkoły Podstawowej z Chojna i Pakosławia uczestniczyli w wyjeździe do opery we Wrocławiu.  „Don Giovanni” to dzieło pełne napięć, dramatyzmu i mroku. To widowisko o szczególnym charakterze, zwykle uczniom nieznane i przez to będące zupełnie nowym doświadczeniem, w dwóch aktach skomponował Mozart.  Jest to historia awanturnika i kobieciarza Don Giovanniego, który pod osłoną nocy zakrada się do pokoju córki Komandora Sewilli - Donny Anny, udając jej narzeczonego. Obudzony nagle Komandor po krótkiej walce pada z ręki mistrzowsko władającego szpadą zuchwalca. Gdy przybywa narzeczony Anny, Don Ottawio, przysięga pomścić jej hańbę. Uwodziciel spotyka na ulicy orszak ślubny dwojga wieśniaków - Zerliny i Masetta. Myśląc o nowym podboju, zaprasza wszystkich na ucztę. Szyki miesza mu nieco Donna Elwira, jego niedawna ofiara, ostrzegając przed nim pannę młodą. Za nią pojawia się też Donna Anna z narzeczonym i rozpoznaje w Don Giovannim swojego nocnego gościa. Ten ponownie musi torować sobie szpadą drogę ucieczki. Don Giovanni dalej wyzywa los: postanawia, że bez względu na okoliczności uczta się odbędzie. W jej trakcie bezceremonialnie zaleca się do Zerliny. Jej zazdrosny narzeczony wpuszcza do pałacu trzy zamaskowane postacie: Donnę Annę, Donnę Elwirę i Don Ottavia. Na dźwięk krzyków Zerliny -wszyscy rzucają się jej na ratunek. Jednak uwodziciel po raz kolejny, używając broni, wychodzi cało z opałów. Don Giovanni i jego sługa Leporello zamieniają się ubraniami, żeby móc podstępnie uprowadzić piękną subretkę Donnę Elwirę. Efektem tej zamiany jest cały ciąg niebezpiecznych dla nich nieporozumień. Jednak obydwaj wymykają się niebezpieczeństwom. Spotykają się na sewilskim cmentarzu, żeby przy grobowcu zamordowanego Komandora opowiedzieć sobie najświeższe przygody. Leporello na polecenie swojego nie zważającego na świętości pana, zaprasza na ucztę kamienny posąg zamordowanego. Donna Elwira odwiedza Don Giovanniego w jego pałacu. Porzuciła już marzenia o miłości i chce tylko nakłonić zuchwalca do zmiany stylu życia. Otrzymuje jednak wyłącznie odpowiedzi pełne cynizmu. Głucho pukając we wrota przybywa na ucztę kamienny posąg Komandora. Gdy i jemu nie udaje się nakłonić Don Giovanniego do skruchy, chwyta za wyciągniętą przez niego prawicę i przy dźwięku potężnych chórów obaj zapadają się w piekielne otchłanie. Obejrzeli opowieść o awanturniku, kpiarzu i uwodzicielu kobiet, który zamordowawszy ojca jednej z uwiedzionych dziewcząt, Donny Anny, Komandora - zostaje porwany przez moce piekielne i tak kończy swą cyniczną karierę podbojów miłosnych. Bohater to szyderca urągający wszelkim prawom boskim i ludzkim, to zwykły poszukiwacz erotycznych przygód, to wreszcie niepoprawny idealista goniący za mirażem nieziemskiego szczęścia. To opowieść o ludzkich namiętnościach, niepohamowanej żądzy i karze, która dosięga głównego bohatera. 

    Wizyta w operze była cudownym przeżyciem, pozostawiła szereg wrażeń i fascynacji z genialną muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta.

  Dzieci i młodzież wyjechała w ramach projektu „Kultura na wsi” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wsparcie dla Każdego” w Pakosławiu, sfinansowanego ze środków Fundacji PZU.

                                                                                                                            Elżbieta Łakoma

            

  

 

 

 

BIP

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 62

W poprzednim tygodniu: 226

W tym miesiącu: 623

W poprzednim miesiącu: 497

Wszystkich: 56803

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line