Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w bibliotece

Utworzono dnia 03.04.2019
Czcionka:

Świat literatury dla dzieci to magiczne krainy, barwne postacie oraz wiele niesamowitych przygód.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w bibliotece

 

Promocja czytelnictwa nie miałaby sensu, gdyby pominąć rozwijanie miłości do książek wśród dzieci. Dlatego na fali sukcesu Światowego Dnia Książki, w 1967 roku Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi postanowiła stworzyć analogiczne święto skierowane do dzieci. Na patrona wybrano Hansa Christiana Andersena – duńskiego pisarza, którego bajki znane są na całym świecie.
Od tamtej pory, co roku 2 kwietnia, obchodzone jest święto - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem święta
w 1979 roku.
W tym roku rolę tę pełni Litwa. Przywilejem gospodarza Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świata. W liście, który w tym roku napisał litewski pisarz i ilustrator czytamy: Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież, gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając ją w ręce. (...) Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś, kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten, kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.

W tym dniu wiele bibliotek organizuje wspólne, głośne czytanie, tak też było w Filii Bibliotecznej w Chojnie, do której przybyły dzieci z Przedszkola w Chojnie. Na początku przedszkolaki zostały zapoznane z historią obchodzonego święta.
Następnie zaproszony gość – Wójt Gminy Pakosław Pan Piotr Skrzypek czytał przedszkolakom bajki. Dzieci poznały przygody sympatycznego żółwia Franklina, któremu zaginęła książka z biblioteki. Wysłuchały też baki o Zuzi i jej ulubionym kucyku, poznały także bajkę pt. Pięć ziaren grochu, której autorem jest Hans Christian Andersen.

Przedszkolaki w podziękowaniu za piękne czytanie wręczyły gościowi własnoręcznie wykonane laurki, a pan wójt poczęstował wszystkie dzieci słodyczami.

Głównym celem obchodzonego święta jest zaszczepienie wśród młodego pokolenia miłości do książek. Czytanie, szczególnie głośne rozwija wyobraźnię, stymuluję rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim buduje niezwykłą więź między czytającym a odbiorcą. Mimo, iż w dzisiejszych czasach trudno przebić się z klasyczną książką, to nie można z niej rezygnować.

Czytajmy dzieciom jak najczęściej!

 

                                                                                              Elżbieta Hauza