Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„MAGICZNE WAKACJE W KARPACZU” ZE STOWARZYSZENIEM „WSPARCIE DLA KAŻDEGO”

Utworzono dnia 21.08.2018

„MAGICZNE WAKACJE W KARPACZU” ZE STOWARZYSZENIEM „WSPARCIE DLA KAŻDEGO”

"Magiczne wakacje w Karpaczu" to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Wsparcie dla Każdego" w Pakosławiu, dofinansowanego ze środków Gminy Pakosław. W projekcie brało udział 40 osób - dzieci, w tym z niepełnosprawnością, młodzież z rodzin wielodzietnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej oraz członkowie Stowarzyszenia z terenu Gminy Pakosław. Jak nazwa projektu wskazuje, na wakacyjny wyjazd udaliśmy się do Karpacza. Park Bajek to doskonały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie przez dzieci. Idąc leśnymi ścieżkami odkryć można było bajkowe chatki, każda z nich przedstawiała inną opowieść. Przenieśliśmy się w świat m.in. takich bajek jak: Królowa Śniegu, Calineczka, Jaś i Małgosia, Talary z gwiazd, Żabi Król, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Kot w Butach, Pinokio i inne. Przy każdej z nich mogliśmy rozwijać swoją wyobraźnię, słuchając bajki czytanej przez narratora, a także podziwiając ruchowe inscenizacje w chatce. Na terenie parku dostępny jest plac zabaw, gdzie dzieci mogły wspiąć się na szczyt miniaturowej Śnieżki. Pod szczytem znajdował się tunel, gdzie ukryty jest "Skarb Ducha Gór". Gry wodne to dodatkowa atrakcja ciesząca się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci mogły też skorzystać z letniego toru pontonowego na łagodnym stoku. Były też eksperymenty z wodą, np.: wyciąganie jej wielkim korkociągiem, blokowanie odpływu tamy. Niby proste zadania, ale pomysł fajny i niespotykany. Zwiedziliśmy galerię minerałów obok Dworu Liczyrzepy. Była też przejażdżka po Karpaczu stylową kolejką turystyczną Karpacz-Ekspres. Atrakcją było miejsce zaburzenia grawitacji polegające na tym, że woda płynie pod górę. Takie anomalie występują w kilku miejscach na świecie, m.in. w Australii, na Barbados, czy w Brazylii. Wśród przewodników turystycznych krąży opowieść o ogromnej ilości złóż żelaza. Niesamowitą radością był dłuższy przystanek przy Dzikim Wodospadzie, gdzie krople górskiej wody dały ochłodę w tak upalny i słoneczny dzień. Dziki Wodospad, położony jest w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, a jego nazwa nawiązuje do charakteru rzeki.

Druga część projektu obejmowała spotkanie z p. Katarzyną Georgiou, poetką i autorką książek dla dzieci. Były to warsztaty połączone z prelekcją pt. „Indiańską ścieżką”. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w ceremonii odstraszania negatywnych myśli za pomocą szałwii, świętego zioła Indian. Dowiedzieliśmy się, że okrąg to święte koło oznaczające równość dla wszystkich. Wśród Indian kolory i pióra mają znaczenie, np. czerwony oznacza siłę i odwagę. Podczas prelekcji zobaczyliśmy miejsca, które odwiedziła autorka podczas pobytu wśród Indian Kanadyjskich na wyspie Manitoulin oraz usłyszeliśmy opowieści o ich kulturze.  Obejrzeliśmy eksponaty tj.: stroje, biżuterię, buciki ze skóry, instrumenty, łapacze snów. Można też było kupić książkę pt.: „Indiańską ścieżką” z dedykacją autorki.

Warsztaty obejmowały dodatkowo tzw. Carving, czyli sztukę rzeźbienia w owocach i warzywach. Zajęcia prowadzone były przez p. Agnieszkę Basiura.

Elżbieta Łakoma

BIP

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 62

W poprzednim tygodniu: 145

W tym miesiącu: 460

W poprzednim miesiącu: 658

Wszystkich: 57298

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line