Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem…

Utworzono dnia 09.09.2019
Czcionka:

Czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem…

Ignacy Krasicki

NARODOWE CZYTANIE NOWEL POLSKICH

Dnia 7 września 2019r., miała miejsce 8. edycja Narodowego Czytania. W całej Polsce czytano NOWELE POLSKIE. Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu po raz kolejny przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji.

We fragmencie „Katarynki” Bolesława Prusa czytamy: (…) Pan Tomasz ma wielu przyjaciół i znajomych. W swoim mieszkaniu urządza przyjęcia i koncerty muzyczne. Jego hobby to sztuka. Pan Tomasz zna osobiście kilku znakomitych muzyków, którzy goszczą w jego domu. Ma w mieszkaniu także galerię obrazów, co może świadczyć o tym, że pan Tomasz jest estetą, uwielbia piękno. Nawiązując do tych słów można by się zastanowić czy to przypadek, że tego samego dnia, w którym w „Stodole pod Akacją” w Sowach rozbrzmiewały słowa „Katarynki”, w godzinach porannych, w Szkole Podstawowej w Pakosławiu uczniowie malowali przepiękne obrazy podczas pleneru artystycznego pn. „Pakosławskie inspiracje”?    Wspomniany plener zorganizowany był przy wsparciu Stowarzyszenia Sztuka dla Wszystkich w Lesznie, Szkoły Podstawowej w Pakosławiu oraz Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu. Uczniowie wykonywali swoje prace pod okiem instruktorek z leszczyńskiego stowarzyszenia, a były to: Pani Teresa Adamczak, Pani Danuta Rolla, Pani Monika Ratajczak oraz Pani Anna Jakubiak-Sęk. Bardzo dziękujemy za cenne uwagi, z których dzieci mogły skorzystać. Wierzymy, że dobre rady, jakie dzieci usłyszały od Pań,  zostaną wykorzystane przy malowaniu kolejnych obrazów. Efekty pleneru można było podziwiać na wystawie poplenerowej, która towarzyszyła nam podczas Narodowego Czytania w Sowach (obecnie wystawa dostępna jest w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu). Podsumowania pleneru dokonali : Pani Aldona Szymanowska - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sztuka dla Wszystkich w Lesznie oraz Pan Piotr Skrzypek - Wójt Gminy Pakosław. Były to słowa uznania i podziwu. Zarówno artyści działający w stowarzyszeniu ( obecni na naszej uroczystości) oraz uczestnicy pleneru otrzymali pamiątkowe dyplomy, podziękowania oraz upominki.
Cieszę się, że nie brakowało chętnych osób, które włączyły się do wspólnej lektury „Katarynki”. Tego dnia gościliśmy w naszym gronie Panią Sabinę Klak, która wraz z Zespołem Mus Trio promowała swój najnowszy tomik poezji pt. „Tańczę Derwiszem”. Wspólne ognisko zakończyło ten pełen atrakcji dzień.
Dziękuję sponsorom uroczystości: Firmie GS „SCH Pakosław”, Panu Wenancjuszowi Pernakowi, Panu Fabianowi Małeckiemu, Urzędowi Gminy Pakosław, Stowarzyszeniu Sztuka dla Wszystkich w Lesznie, Pani Krystynie Tyczyńskiej, Ośrodkowi Kultury i Rekreacji  w Pakosławiu, Firmie Tarczyński oraz wszystkim tym, którzy w najmniejszy sposób wsparli nas podczas tego wydarzenia.Dziękuję, że wspólnie przeczytaliśmy jedną z ośmiu zaproponowanych nowel polskich, by razem odkryć ich piękno i aktualność. Jestem przekonana, że ich bogactwo pozwoliło każdemu z Państwa włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Dziękuję uczestnikom pleneru artystycznego pn. "Pakosławskie inspiracje", którzy pokazali swój wielki talent plastyczny. Jesteśmy z Was dumni i życzymy dalszych artystycznych sukcesów. Dziękuję  artystom działającym w Stowarzyszeniu Sztuka dla Wszystkich w Lesznie, za to, że zechcieli podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z naszymi małymi artystami. 

                                                                                                                      Agnieszka Jeziorska