Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Co może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami.

Utworzono dnia 17.05.2019
Czcionka:

„Co może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami”

                                                                                   Lew Tołstoj

Już po raz szesnasty, w dniach od 8-15 maja w całej Polsce obchodziliśmy Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tydzień Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Chojnie rozpoczął się już 7 maja wizytą dzieci z Przedszkola w Chojnie. Dzieci z grypa „Krasnale” na początku zapoznały się z biblioteką, dowiedziały się, co trzeba zrobić by zostać jej czytelnikiem, a następnie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały legendy o „Smoku ze Smoczej Jamy”.

Następnego dnia w bibliotece zrobiło się gwarno i wesoło za sprawą zabaw i tańców ludowych, których Pani Alicja Gniezdowska uczyła przedszkolaki. Dzieci poznały i chętnie uczestniczyły w nauce takich tańców jak : „Kłaniany”, „W koło się kryńć”, „Tulija”, „Długonogi bocian”, „Szewc”.

Z quizami o gwarze poznańskiej, uczniowskiej, zasadami savoir-vivre, i zasadami poprawnej polszczyzny, zmierzyli się uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Chojnie.

Jak ważne są przysłowia w życiu każdego narodu przekonali się uczniowie klasy III, biorąc udział w zajęciach pt.: „Co to znaczy... Czyli... Mądra głowa zna przysłowia”. Na początku dzieci dowiedziały się, skąd się biorą przysłowia, następnie z rozsypanki wyrazowej układały przysłowia, udowadniając, że znają zarówno same przysłowia, jaki i ich znaczenie. Gratuluję!

W kolejnym dniu gościem biblioteki był Wójt Gminy Pakosław – Pan Piotr Skrzypek, który czytał baki wspólnie z uczniami klas I i II szkoły podstawowej. Dzieci na podstawie bajek pt.: „Jesteś moim przyjacielem” i „Przyjaciele na zawsze” dowiedziały się jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego z nas. Na zakończenie spotkania pan wójt przygotował dla dzieci słodką niespodziankę.

Czym jest hejt, mowa nienawiści oraz o regułach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz portali społecznościowych, uczniowie klasy VIII mogli porozmawiać na spotkaniu z policjantem, które poprowadził asp. Konrad Zaremba.

Zdecydowanie najgłośniejszym i najradośniejszym dniem było spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą, autorem książek „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” i „Krioterapia. To warto wiedzieć”(obie książki dostępne są w bibliotece).
Tematem spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci klas piątych było znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia na podstawie książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Jest to książka opowiadająca o przygodach pewnego chłopca, ale ma ona też charakter edukacyjny – wskazuje jak przez zabawę dziecko może nauczyć się korzystać z mapy. Autor na początku książki umieścił bardzo mądre motto Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy, które było wielokrotnie odczytane przez chętne dzieci.
Dużo uwagi podczas spotkanie autor poświęcił roli, jaką w rozwoju młodego organizmu pełni odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie oraz ruch na świeżym powietrzu.

Tydzień Bibliotek zakończyło spotkanie z kulturą chazacką. Uczniowie klasy IV na zajęciach plastycznych, które prowadziła Pani Alicja Gniazdowska poznali a następnie malowali wzory chazackie na torbach, które będą przepięknym prezentem dla mam z okazji ich zbliżającego się święta.

Serdecznie dziękuję dzieciom, młodzieży, nauczycielom, czytelnikom oraz zaproszonym gościom za skorzystanie
z oferty Tygodnia Bibliotek.
Następny Tydzień Bibliotek za rok, a codziennie, przez rok Filia Biblioteczna w Chojnie zaprasza na ciekawe wydarzenia, a przede wszystkim do czytania.

                                                                                                                                                                               Elżbieta Hauza