Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA

Utworzono dnia 17.07.2019
Czcionka:

BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA

Wszędzie dobrze - ale w upalne dni nad wodą odpoczywa się najlepiej. Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, by znaleźć upragniony azyl – również w Gminie Pakosław od 1 do 30 lipca 2019r. nad zalewem, dostępne jest miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

Nad wodą trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i przestrzegać obowiązujących zasad, gdyż w mgnieniu oka może dojść do tragedii. Dnia 14 lipca 2019r., podczas VII Pikniku Country, z inicjatywy policjanta Rewiru Dzielnicowych w Pakosławiu – p. Karola Wieczorka, przy współpracy druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakosławiu wraz z ratowniczkami WOPR-u obsługującymi miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli nad zalewem w Pakosławiu, przeprowadzony został pokaz ratownictwa wodnego. Miejscowe służby ratunkowe przeprowadziły instruktażową akcję ratunkową osoby topiącej się wraz z ewakuacją jej z wody na brzeg i przeprowadzeniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Omówiono techniki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie wyciągniętej z wody, jak i zasady bezpiecznego wypoczywania. Rozwinięto i wytłumaczono zagadnienia: utonięcia, reakcji osoby topiącej się, etapy tonięcia, wpływu alkoholu i niedawno spożywanego posiłku na organizm wchodzący do chłodnej wody. Podkreślono także, że niewłaściwe zachowania wiążą się z odpowiedzialnością prawną – podlegają karze grzywny.

W dalszym ciągu prowadzona jest akcja: „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Funkcjonariusze przestrzegają, by zadbać o bezpieczeństwo na obszarach wodnych poprzez:

- wybieranie tylko strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli,

- stosowanie się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika,

- niepozostawianie dzieci samodzielnie w wodzie,

- nieskakanie do nieznanej i płytkiej wody,

- niepływanie po spożyciu alkoholu,

- nieprzecenianie swoich umiejętności pływackich,

- korzystanie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego,

- zakładanie kapoka pływając w łodziach, kajakach,

- niepozostawianie swoich rzeczy bez opieki.

Joanna Kuźnia