Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

20.KONCERT NOWOROCZNY W GMINIE PAKOSŁAW

Utworzono dnia 07.01.2020
Czcionka:

 

Mędrcy świata – Trzej Królowie
Każdy się inaczej zowie.
Kacper, Melchior i Baltazar
Dziś te imiona świat powtarza.
 Gwiazdą prowadzeni,
Przybyli do Ziemi świętej.
Zaśpiewali Kolędę,
Pokłon Panu swój oddali,
Złoto, Kadzidło i Mirrę darowali”. 

DWUDZIESTY KONCERT  NOWOROCZNY  W  GMINIE  PAKOSŁAW

Nie ma w kalendarzu dni bardziej uroczystych, jak Święta Bożego Narodzenia czy Nowy Rok, kiedy to tradycja łączy się ze współczesnością, a rodzinna przeszłość z teraźniejszością. Gdy w pamięci odżywają zapamiętane z dzieciństwa świąteczne zwyczaje, rośnie pragnienie, by znowu cieszyć się blaskiem choinki, poczuć w ustach smak domowego makowca czy kutii, niecierpliwie rozwiązać wstążeczki prezentów, po czym już za chwilę  zastanowić się nad postanowieniami oraz planami  noworocznymi  i uroczyście powitać Nowy Rok. Koncert Noworoczny stał się piękną tradycją w naszej gminie. Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym co roku, 6 stycznia - w Święto Trzech Króli, spotykamy się na Koncercie Noworocznym. W tym roku był to już 20. koncert noworoczny. Podczas Koncertów Noworocznych w Gminie Pakosław wystąpiły m. in.: Chór „Magnificat” z Pakosławia, Chór „Czestram” z Golejewka, Capella Zamku Rydzyńskiego, Zespół „Grónie” z Wisły, Chór „Krzemień” z Krzemieniewa, Chóry „Miriam” i „Arion” z Rawicza, Chór „Continuo”
z Pępowa oraz Chór Nauczycielski z Ostrowa Wielkopolskiego.

Koncert składał się z trzech części:

- w pierwszej części wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego z Sarnowy,

- w drugiej części zostały ogłoszone wyniki Konkursu „Laur Przedsiębiorczości
i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław” oraz wręczono statuetki laureatom konkursu,

natomiast w trzeciej części wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu  Zespołu „Mus Trio”.
Uroczystego powitania gości dokonał Wójt Gminy Pakosław - Pan Piotr Skrzypek. Występ Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego  z Sarnowy, z pięknym koncertem kolęd, rozpoczął naszą tegoroczną uroczystość. Tradycyjnie już w Gminie Pakosław, podczas Koncertu Noworocznego ogłosiliśmy wyniki Konkursu „Laur Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław”. Celem konkursu jest wyróżnienie ludzi aktywnych
i zaangażowanych w rozwój i promocję Gminy Pakosław, których działalność i osiągnięcia mogą stanowić wzór do naśladowania i zachętę dla innych. W celu przeprowadzenia
i rozstrzygnięcia Konkursu „Laur Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław” została powołana przez Wójta Gminy Pakosław Kapituła Konkursu. Obsługę administracyjno-biurową konkursu zapewnił Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu.
Kapituła Konkursu nominowała w następujących kategoriach :

- ORGANIZACJA  SPOŁECZNA (klub, zespół, stowarzyszenie, chór, sołectwo, koło),
- SPOŁECZNIK/FILANTROP,
- LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI (rolnik, przedsiębiorca, instytucja).

W kategorii ORGANIZACJA  SPOŁECZNA (klub, zespół, stowarzyszenie, chór, sołectwo, koło) Kapituła nominowała : Chór Parafialny „Magnificat” w Pakosławiu, Klub Nordic Walking „Włóczykije znad Orli, Sołectwo Golejewko, Koło Gospodyń  Wiejskich
w Góreczkach Wielkich, Koło Liga Obrony Kraju Pakosław, Kółko szachowe działające przy Szkole Podstawowej w Pakosławiu/ trener Mateusz Psarski oraz jego uczniów: Karola Leciejewskiego, Jakuba Pilasa, Kamila Łysikowskiego, Klaudię Moryson. Marcina Leciejewskiego, Wojciecha Szymkowiaka, Łukasza Taronta  i  Julię Otworowską oraz Koło Gospodyń Wiejskich „ Alebabki  z Pomocna”.

W kategorii ORGANIZACJA  SPOŁECZNA  laureatem zostało KÓŁKO SZACHOWE DZIAŁAJĄCE PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ  W PAKOSŁAWIU/ TRENER  PAN MATEUSZ  PSARSKI.

Szachy to piękny sport kształtujący i wzmacniający najlepsze cechy charakteru, jakie młody człowiek powinien posiadać. Ta zasada przyświeca działaniom trenera kółka szachowego – Pana Mateusza Psarskiego, odkąd w 2014 r. podjął się trenowania uczniów gry w szachy.
Kółko szachowe prowadzone przez Pana Mateusza, wcześniej w Szkole Podstawowej w Sowach, a od 2019 roku w Szkole Podstawowej w Pakosławiu, co roku osiąga mistrzostwo powiatu w szachach drużynowych, a tym samym awansuje do finałów wojewódzkich, gdzie zwykle znajduje się w środku stawki. Kółko systematycznie pokonuje szkoły rawickie, które przecież mają klub szachowy. Szczególne osiągnięcie udało im się w tym roku, zdobyli podwójne mistrzostwo powiatu: w kategorii dzieci oraz w kategorii młodzieży szkolnej. Tym samym obie drużyny Szkoły Podstawowej w Pakosławiu awansowały do finałów wojewódzkich. W kategorii dzieci mistrzami powiatu zostali: Karol Leciejewski, Jakub Pilas, Kamil Łysikowski, Klaudia Moryson. Natomiast w kategorii młodzieży mistrzami zostali: Marcin Leciejewski, Wojciech Szymkowiak, Łukasz Taront, Julia Otworowska. Wielki sukces odnieśli młodzi szachiści w Zbąszyniu podczas Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych zajmując 10. miejsce. Dodam, że na liście startowej znalazło się wówczas 38 drużyn z całej Wielkopolski. Pan Mateusz często powtarza swoim uczniom, że aby stać się lepszym graczem, trzeba grać z lepszymi od siebie. Szachy to dla niego znakomita rozrywka umysłowa, pasja, którą stara się rozpalić w młodym pokoleniu. Sukcesy tylko utwierdzają go       w przekonaniu, że dzieci z naszego regionu mają ogromny potencjał, który warto rozwijać i pielęgnować. Żeby dodatkowo wzmacniać ducha rywalizacji organizuje co roku gminny turniej szachowy.

W kategorii SPOŁECZNIK/FILANTROP decyzją Kapituły nominowani byli: Zdzisława Ostrowska, Teresa  Stachowska, Stanisław  Sierpowski, Maciej Hałas, Maria Mikołajska. Laureatem w tej kategorii została PANI ZDISŁAWA OSTROWSKA.

Pani Zdzisława to mieszkanka Pakosławia, urodzona społeczniczka z pasją. Wieloletnia specjalistka Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, znana nie tylko w Gminie Pakosław, ale szeroko w całym powiecie rawickim. Przez dziesiątki lat Pani Zdzisława Ostrowska była autorką pokazów kulinarnych kierowanych szczególnie do Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gmin : Pakosław, Miejska Górka i Jutrosin. Przez wiele lat współorganizatorka „Targów w Gołaszynie”. Promotorka zdrowego stylu życia. Przez lata swojej działalności dała się poznać w pakosławskim Zespole Ludowym „Słowianie”. Była jego założycielką i prowadziła zespól przez pierwsze 10 lat. Pani Zdzisława Ostrowska jest działaczką w pakosławskiej „Akcji Katolickiej”, współuczestniczy w kontaktach z seniorami
i niepełnosprawnymi w Gminie Pakosław. Jest to kobieta pełna pomysłów, o pięknym sercu, obecnie zasłużona emerytka, ale nadal aktywna i chętnie niosąca pomoc innym.

W kategorii LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI (rolnik, przedsiębiorca, instytucja) Kapituła nominowała : Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe  „ARPON” S.C. – Wiesława i Zbigniew Wojtyczka, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „WAWTRANS” – Dawid Wawrzyniak, Pałac Pakosław Ingenia S.A. – Aurelia Sawarzyńska, Usługi Dźwigowe, Koszowe , Transpotrtowe – Józef Mosiek.

Laureatem w tej kategorii zostało PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE  "ARPON" S.C.  - WIESŁAWA  I ZBIGNIEW WOJTYCZKA

Firma „ARPON”, początkowo jako firma transportowa,  powstała w 1991 roku w Chojnie. Następnie oferta firmy została poszerzona o sprzedaż produktów dla rolnictwa. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę. Dzięki wysokiej jakości świadczonych usług oraz przewidywaniu potrzeb klientów Firma „ARPON” stała się czołową firmą zaopatrującą rolnictwo w naszym regionie. W swojej ofercie posiadają szeroką gamę towarów z przeznaczeniem dla : bydła, trzody, drobiu, koni, psów i kotów. Prowadzą sprzedaż materiałów siewnych, nawozów, środków ochrony roślin, opału, a także narzędzi rolniczych. Są jednocześnie jedną z wiodących na rynku polskim firm oferujących produkty marki Nutrena.  
W trosce o bezpieczeństwo gospodarstw swoich klientów, poszerzyli swoją ofertę o  niezbędny asortyment w bioasekuracji hodowli trzody chlewnej.  Oferta Firmy „ARPON” to także bardzo szeroki asortyment materiałów budowlanych, od materiałów na budowę fundamentów i ścian począwszy, przez systemy ociepleń i rury, na farbach, elektryce i kostce brukowej skończywszy. Myślę, i mam nadzieję , że to nie koniec.Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ich usługi powstały dwie filie firmy: jedna w Jutrosinie, kolejna w Rozstępniewie.
Firma wspiera finansowo sportowców: lekkoatletę i sprintera z Chojna – Pana  Przemysława Waścińskiego oraz  Klub piłkarski Sarnowianka Sarnowa.  Właściciele firmy chętnie wspierają różne wydarzenia i  okoliczności, wspierają najmłodszych w ich starcie w dorosłe życie. Osiągnięcia firmy zostały wyróżnione różnymi nagrodami:

- nagroda specjalna za rozwój marki „Nutrena”,

- lider mobilnej dystrybucji „Nutrena”,

- dyplom za największą sprzedaż pasz „Kurka Naturka”,

- Laureat w Plebiscycie „Laur Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław” w kategorii Dynamiczny przedsiębiorca 2013r.

 Jednak najważniejszym wyróżnieniem dla Firmy „ARPON” jest zadowolenie ich klientów,
o czym świadczy ich obecność tutaj dzisiaj, wśród laureatów konkursu. Opisy sylwetek wszystkich nominowanych dostępne są na stronie internetowej Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu.Kapituła Konkursu, zgodnie z regulaminem Konkursu, wyłoniła dodatkowo osobowości roku przyznając im nagrody specjalne Wójta Gminy Pakosław. Kapituła przyznała dwie nagrody specjalne Wójta Gminy Pakosław, które otrzymli : Pani Mieczysława Plewa oraz Pan Przemysław Waściński.

MIECZYSŁAWA PLEWA

Pani Mieczysława Plewa od urodzenia mieszka w miejscowości Sowy. W roku 1976 wpisała się do Koła Gospodyń Wiejskich jako członek, w 1992 roku została zastępcą przewodniczącej koła, natomiast w 1996 roku została przewodniczącą KGW w Sowach i jest nią do dnia dzisiejszego, to aż 23 lata.   W latach 2009 - 2019była Przewodniczącą Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Pakosław. Jest także członkiem Stowarzyszenia „Śliwka Bojanówka” działającego przy Vilii Aurora w Gołaszynie. Pani Mieczysława organizuje różne spotkania, takie jak: Dzień Kobiet, spotkania z dietetykiem, kosmetyczką oraz pokazy na temat gotowania i pieczenia. Jest też organizatorem słynnych wycieczek, zarówno krajowych,  jak
i zagranicznych, organizuje także wyjazdy na targi poznańskie. Wspólnie z członkiniami kół reprezentuje Gminę Pakosław na imprezach rolniczych organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gołaszynie. Pani Mieczysława Plewa należy również do Zespołu ds. Wdrażania i Realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Pakosław, który jest  współorganizatorem m. in. Gminnego Dnia Seniora.

PRZEMYSŁAW WAŚCIŃSKI

Przemysław Waściński , 24 – letni polski lekkoatleta i sprinter,  mieszka      w Chojnie. Zawodnik Młodzieżowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Kadet Rawicz.
Złoty medalista mistrzostw Polski w kategorii juniorów i młodzieżowców. Pan Przemek w 2017 biegł na trzeciej zmianie polskiej sztafety 4 × 400 metrów, która zdobyła złoty medal halowych mistrzostw Europy. W tym samym roku wystartował podczas Międzynarodowej Amatorskiej Federacji Lekkiej Atletyki oraz sięgnął po srebro młodzieżowego czempionatu Europy w biegu rozstawnym. Dwa ostatnie największe osiągnięcia Pana Przemysława Waścińskiego w 2019 roku to : V miejsce 4 x 400 MIX (sztafeta mieszana) podczas Międzynarodowej Amatorskiej Federacji Lekkiej Atletyki w Yokohamie (to nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet) oraz II miejsce w sztafecie 4 x 400 m mężczyzn podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w chińskim Wuhan.  Biało-czerwoni przegrali z reprezentacją Bahrajnu, arabskiej monarchii w Azji, w Zatoce Perskiej, zaledwie o 0,16 s. Po srebro pobiegli: st. szer. Łukasz Krawczuk, st. szer. Jakub Krzewina, szer. Przemysław Waściński, szer. Patryk Dobek.


Wręczenia statuetek laureatom Konkursu „Laur Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław” oraz nagród specjalnych wyróżnionym osobowościom roku 2019 dokonali : Wójt Gminy Pakosław – Pan Piotr Skrzypek oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pakosław – Pani Elżbieta Łakoma.

W trzeciej części koncertu Zespół „Mus Trio” z Leszna,w składzie :  gitara elektryczna i kompozycje - Przemysław Maćkowiak, piano - Iuri Gaspar, perkusja - Hubert Samelczak, wokal – Sara Kicińska, zaprezentował piękny, ekspresyjny koncert kolęd.
Koncert noworoczny zakończyły życzenia noworoczne i toast Dyrektora Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu – Pani Haliny Kusz oraz Wójta Gminy Pakosław – Pana Piotra Skrzypka.

 

  Halina Kusz

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 55

W poprzednim tygodniu: 73

W tym miesiącu: 68

W poprzednim miesiącu: 306

Wszystkich: 31954

Pogoda

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line