Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

SUKCES JERZEGO GNIAZDOWSKIEGO

Utworzono dnia 07.09.2016

Nie było łatwo…

SUKCES JERZEGO GNIAZDOWSKIEGO

Pływanie, jazda na rowerze, bieg – to wszystko z czym musiał zmierzyć się Jerzy Gniazdowski podczas Międzynarodowych  Zawodów Triathlonowych „Triathlon Zgorzelec” w Zgorzelcu.

Dnia 3 września 2016 r. Jerzy Gniazdowski – zawodnik Klubu : KU AZS UAM Poznań, mieszkaniec Chojna uczestniczył w Międzynarodowych  Zawodach Triathlonowych „Triathlon Zgorzelec” w Zgorzelcu. Trasa zawodów wiodła : od startu w jeziorze Berzdorfer See w Gӧrlitz, poprzez trasę rowerową od jeziora do miasta Zgorzelec, aż do trasy biegowej po parku w Zgorzelcu. Jerzy Gniazdowski miał do pokonania dystans: 1/8 Ironman:  475m pływania, 22,5 km jazdy na rowerze i 5,2 km biegu.
 

czytaj dalej na temat: SUKCES JERZEGO GNIAZDOWSKIEGO

Cała Polska czytała...

Utworzono dnia 05.09.2016


Cała Polska czytała…

„QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA
W 2016 ROKU

Dnia 3 września 2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu wzięła udział już w piątej edycji Narodowego Czytania. W tym roku wspólnie czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Orłowym Grodzie w Chojnie. Pośród pięknej natury rozbrzmiewały słowa, które wyszły spod pióra polskiego noblisty – Henryka Sienkiewicza ( w tym roku obchodzimy setną rocznicę śmierci pisarza).
Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji : To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Henryka Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława Stanisława  Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. Specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie została opracowana  adaptacja powieści, którą przygotował  Tomasz Burek - krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Uczestnicy Narodowego Czytania mogli otrzymać pamiątkową pieczęć na przyniesionym ze sobą egzemplarzu powieści. Narodowe Czytanie „Quo vadis” zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. Dziękujemy wszystkim,  którzy  wzięli udział w  tegorocznej akcji Narodowego Czytania oraz sponsorom. Mamy nadzieję, że był to dla nas czas pełen refleksji, przynoszący radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

                                                                                              Agnieszka Jeziorska

 
 

czytaj dalej na temat: Cała Polska czytała...

DOTACJA BIBLIOTEKI NARODOWEJ

Utworzono dnia 02.09.2016
                              
 

DOTACJA BIBLIOTEKI NARODOWEJ

Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu otrzymała dofinansowanie  w kwocie 11.072 zł w ramach Programu Wieloletniego Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016-2020. W ramach Programu zdefiniowany został Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych , którego celem jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. W ramach Priorytetu corocznie będą ogłaszane nabory wniosków na zadanie związane z zakupem nowości wydawniczych do bibliotek publicznych           

                                                                                                                      Agnieszka Jeziorska

czytaj dalej na temat: DOTACJA BIBLIOTEKI NARODOWEJ

DOŻYNKI POWIATOWE W GMINIE PAKOSŁAW

Utworzono dnia 23.08.2016

DOŻYNKI POWIATOWE W GMINIE PAKOSŁAW

 


PLON NIESIEMY PLON


„Pod ciężarem kłosów 
Gną się złote słomki. 
Czas już bochen chleba 
Wypiec z pierwszej mąki. 
Wielkie koło młyńskie 
Z mąki białej, świeżej 
Wykulane w rękach 
Wyrośnięte w dzieży. 
Taki aż chrupiący 
I pachnący polem 
Posypany makiem 
Upstrzony kąkolem” 
(Żniwa za pasem - Karolina Kusek) 

 

Mija miesiąc sierpień a wraz z nim czas tradycyjnych festynów dożynkowych , podziękowania za dary, którymi obdarza nas ziemia oraz ukłonu w stronę ciężko pracujących rolników. 
W niedzielę, 21 sierpnia 2016 roku , w naszej gminie odbyły się Dożynki Powiatowe. 
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą  w Kościele Parafialnym pw. Świętego Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy w Pakosławiu. Przewodniczył jej Proboszcz Parafii w Pakosławiu – Ksiądz Maciej Kuczma oraz Proboszcz Parafii w Golejewku – Ksiądz Stanisław Czubak.  
Podczas Mszy św. Starostowie dożynek : Pani Beata Walkowiak z Pakosławia, Pan Marian Maćkowiak z Chojna oraz Państwo Karolina i Tobiasz Małeccy z Góreczek Wielkich zanieśli w darze do ołtarza tradycyjny bochen chleba, zaś pozostałe delegacje ofiarowały wieńce dożynkowe z okazji towarzyszącym Dożynkom Powiatowym – dożynkom parafialnym. Ceremonia Mszy św. została wzbogacona pięknym śpiewem Zespołu „ Signum Dei ” z Pakosławia.

 


czytaj dalej na temat: DOŻYNKI POWIATOWE W GMINIE PAKOSŁAW

Młodzi pielgrzymi z Republiki Zielonego Przylądka w Pakosławiu

Utworzono dnia 17.08.2016

„Bądź pozdrowiony Gościu nasz…”

Młodzi pielgrzymi z Republiki Zielonego Przylądka w Pakosławiu

W związku z uroczystymi obchodami XXXI Światowych Dni Młodzieży gościliśmy w naszej gminie grupę kilkudziesięciu pielgrzymów z  Republiki Zielonego Przylądka. Młodzi ludzie dotarli do nas z Diecezji Santiago de Cabo Verde. Na pakosławskiej ziemi zostali uroczyście przywitani przez władze kościelne i samorządowe utworem pt. „ Bądź pozdrowiony Gościu nasz”, który zabrzmiał z ust Zespołu „Signum Dei” z Pakosławia. Pielgrzymi  oraz mieszkańcy Gminy Pakosław uczestniczyli w uroczystych Mszach  świętych ( w Pakosławiu i w Golejewku) , które sprawowane były w dwóch językach : polskim i portugalskim. Goście, którzy przybyli do nas z odległego kraju mieli okazję do zwiedzenia kilku ciekawych miejsc, m.in. zwiedzili Pakosław, Golejewko oraz zagościli w Orłowym Grodzie w Chojnie. Mamy nadzieję, że długo i mile będą wspominać pobyt w naszej małej ojczyźnie.

                                                                                                                    Agnieszka Jeziorska

( Autorem zdjęć jest pani Honorata Dmyterko)czytaj dalej na temat: Młodzi pielgrzymi z Republiki Zielonego Przylądka w Pakosławiu

53.TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ Z UDZIAŁEM CHOJNIOKÓW I MŁODYCH CHOJNIOKÓW

Utworzono dnia 12.08.2016

 

53.TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ W WIŚLE Z UDZIAŁEM CHOJNIOKÓW I MŁODYCH CHOJNIOKÓW

W dniach od 07.08.2016 r. do 09.08.2016 r. Regionalny Zespół Chojnioki oraz Młode Chojnioki uczestniczył w 53. Tygodniu Kultury Beskidzkiej w Wiśle.
 Podczas pobytu  Chojnioki oraz Młode Chojnioki zaprezentowali swój dorobek. Wystąpili na Małej scenie z regionalnym repertuarem, a były to tańce wielkopolskie oraz przyśpiewki i tańce z regionu chazackiego. Występ naszego zespołu podobał się licznie zgromadzonej publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa i gratulacje. Pobyt w Wiśle był także okazją do zwiedzenia tego pięknego regionu, jego pięknych zabytków i turystycznych atrakcji. Ponadto zespół miał możliwość uczestnictwa w licznych koncertach, które towarzyszą Tygodniowi Kultury Beskidzkiej.

 

                                                                                                          Agnieszka Jeziorska

 czytaj dalej na temat: 53.TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ Z UDZIAŁEM CHOJNIOKÓW I MŁODYCH CHOJNIOKÓW

IV POWIATOWY PIKNIK COUNTRY NAD ZALEWEM W PAKOSŁAWIU

Utworzono dnia 21.07.2016

„IV POWIATOWY PIKNIK COUNTRY NAD ZALEWEM
W PAKOSŁAWIU”
17 lipca 2016r.

 

Już po raz czwarty miłośnicy muzyki country spotkali się nad Zalewem w Pakosławiu. Organizatorem „IV Powiatowego Pikniku Country nad Zalewem w Pakosławiu” był Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu, natomiast partnerami pikniku byli : Starostwo Powiatowe w Rawiczu, Międzygminny Związek Turystyczny „Wielkopolska Gościnna” w Pępowie oraz Bank Spółdzielczy w Jutrosinie.

Piknik Country został rozpoczęty Mszą świętą countrową w kościele w Golejewku, przy oprawie muzycznej Zespołu Signum Dei. Następnie miłośnicy motocykli, starych i amerykańskich samochodów przejechali paradą trasę: Golejewko – Pakosław - Osiek – Pomocno – Zaorle – Sowy – Zalew. W paradzie udział wzięło ponad 200 pojazdów (samochody i motocykle). Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Rawicki - Pan Adam Sperzyński oraz Wójt Gminy Pakosław - Pan Kazimierz Chudy.

W części artystycznej pikniku wystąpiły m. in. takie zespoły jak : Zespół młodzieżowy „The Gifted” oraz Zespół dziecięcy „Young Country” z Piasków oraz  Zespół „Catawba”
z Wałbrzycha z tanecznym show w stylu country. Mogliśmy również posłuchać znanej w Polsce i na świecie Urszuli Chojan & „Country Show Band” z Poznania, z takimi piosenkami jak: „Kowboj Gienek” czy „Tyle świata przed nami”. Nie mogło również zabraknąć naszych miejscowych, niezwykle utalentowanych zespołów tanecznych,
takich jak: „Paka” z Pakosławia oraz „Małe Chojnioki” z Chojna. Natomiast gwiazdą wieczoru była ikona polskiego country Zespół „Gang Marcela”.
W międzyczasie dzieci mogły korzystać z bezpłatnych dmuchańców. Po występach licznie zgromadzona publiczność bawiła się na zabawie tanecznej z Zespołem „Reverse”.

 

                                                                                              Sylwia Tyczyńska

Więcej zdjęć z imprezy na:

https://www.facebook.com/O%C5%9Brodek-Kultury-i-Rekreacji-w-Pakos%C5%82awiu-718713074941970/?fref=nf

 

czytaj dalej na temat: IV POWIATOWY PIKNIK COUNTRY NAD ZALEWEM W PAKOSŁAWIU

Wakacje, wakacje, wakacje...

Utworzono dnia 11.07.2016

ZAJĘCIA WAKACYJNE DLA DZIECI

Wakacje trwają w najlepsze, a zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu już za nami. W pierwszym tygodniu lipca uczestnikom zajęć  zaproponowałyśmy ciekawe zajęcia i zabawy. 


 

 

 

 

czytaj dalej na temat: Wakacje, wakacje, wakacje...

VI TURNIEJ WSI GMINY PAKOSŁAW JUŻ ZA NAMI...

Utworzono dnia 05.07.2016

Rywalizowali po raz szósty…

VI  TURNIEJ WSI GMINY PAKOSŁAW

Piękna pogoda, duch sportowej rywalizacji oraz licznie zgromadzona publiczność  towarzyszyły  VI Turniejowi Wsi Gminy Pakosław, który odbył się 3 lipca 2016 r.  nad Zalewem „Pakosław”.  W zorganizowanym po raz szósty w Gminie Pakosław Turnieju Wsi Gminy Pakosław  udział wzięło 14 sołectw, a były to: Białykał, Chojno, Golejewko, Golejewo, Góreczki Wielkie, Kubeczki - Dębionka, Osiek, Ostrobudki, Pakosław, Podborowo, Pomocno, Sowy, Sworowo i Zaorle.                                                                                                                                         
 

            Impreza sportowa rozpoczęła się zbiórką drużyn o godz. 13 ³° przy estradzie nad Zalewem „Pakosław”. Sołectwa biorące udział w tegorocznym turnieju wsi  przeszły uroczystym korowodem na miejsce, w którym odbywały się konkurencje.Otwarcia VI Turnieju Wsi Gminy Pakosław dokonał Wójt Gminy Pakosław - Kazimierz Chudy.

czytaj dalej na temat: VI TURNIEJ WSI GMINY PAKOSŁAW JUŻ ZA NAMI...

ZAŁĄCZNIKI:

REGULAMIN PARADY

Utworzono dnia 10.07.2015, 12:07

MAPKA Z ZAZNACZONĄ TRASĄ PARADY

Utworzono dnia 10.07.2015, 12:02

PROGRAM IMPREZY

Utworzono dnia 10.07.2015, 12:01