Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

Utworzono dnia 27.02.2017


1 marca 2017 r.,  po raz siódmy, obchodzimy
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Święto poświęcone jest żołnierzom antykomunistycznego podziemia.
Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku.

 

czytaj dalej na temat: W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

HALOWY MISTRZ EUROPY Z CHOJNA

Utworzono dnia 10.03.2017

Pomyślałem sobie: "Nie ma mowy, by mnie wyprzedził" - Przemysław Waściński

HALOWY MISTRZ EUROPY Z CHOJNA

Mieszkaniec Chojna Przemysław Waściński Mistrzem Europy w sztafecie 4x 400 m Halowych Mistrzostw Europy w BelgradzieWraz z kolegami z sztafety: Kacprem Kozłowskim, Łukaszem Krawczukiem oraz Rafałem Omelko wywalczyli w finale złoty medal, pokonując między innymi reprezentacje Belgii i Czech.
 

Przemysław Waściński - urodzony 29 marca 1995r.  za kilka dni skończy 22 lata, a już jest Mistrzem Europy. Wychowanek klubu MUKS Kadet Rawicz. Wcześniejsze jego osiągnięcia to zdobycie złotego medalu Mistrzostw Polski w kategorii juniorów i młodzieżowców. Wielki szacunek i dumę mieszkańców całej gminy zdobył biegnąc na trzeciej zmianie polskiej sztafety 4 × 400 metrów, która zdobyła złoty medal Halowych Mistrzostw Europy z wynikiem 3:06,99.

          

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Honoraty Dmyterko

 

 

czytaj dalej na temat: HALOWY MISTRZ EUROPY Z CHOJNA

SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW WSI

Utworzono dnia 28.03.2017

SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW WSI

Dnia 26 marca 2017 roku w Centrum Kultury Chazackiej w Chojnie odbyła się SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW WSI. Organizatorami, jak co roku, byli: Rada Gminna Ludowego Związku Sportowego, Koło Liga Obrony Kraju oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu. Uczestnicy mogli zmierzyć się w następujących konkurencjach: warcaby, rzut lotką, tenis stołowy, podnoszenie ciężarka oraz strzelanie z wiatrówki. W Spartakiadzie Mieszkańców Wsi udział wzięło 158 uczestników. Na koniec zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Karolina Sierpowska

 

 

 

 

czytaj dalej na temat: SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW WSI

Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

Utworzono dnia 03.02.2017

Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

KULTURA NA WIDOKU

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w Internecie, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Tegoroczna, trzecia edycja projektu dostępna jest w całym kraju także za pośrednictwem plakatów, które zawisły na terenie ponad dwóch tysięcy gmin w bibliotekach, ośrodkach kultury, szkołach i instytucjach lokalnej władzy samorządowej. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej, a współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Do bogatej propozycji plakatów Kultury na Widoku, dołączony jest również plakat Narodowego Centrum Kultury, dający dostęp do ciekawych e-booków wydanych przez NCK. Wszystkie e-booki są bezpłatne. Kody QR i linki na plakacie NCK, prowadzące do tych zasobów są aktywne bezterminowo.

Więcej informacji na stronie internetowej http://www.kulturanawidoku.pl/

                                                                                   Agnieszka Jeziorska

czytaj dalej na temat: Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

Utworzono dnia 13.02.2017

WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

Na czas ferii zimowych  Ośrodek Kultury i Rekreacji , Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu oraz Filia Biblioteczna w Chojnie  przygotowały  szereg atrakcji dla dzieci. 
Podczas tegorocznych ferii zimowych zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach od 10:00 do 12:00. Wyjątkiem były  warsztaty plecionkarskie, które trwały nieco dłużej. Jak co roku dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach literackich, plastycznych, edukacyjnych  i ruchowych. Ferie rozpoczęliśmy spotkaniem z lekarzem weterynarii - Panią Elżbietę Adrzejewską, która przybyła do dzieci wraz ze swoim psem. Pani doktor w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o zawodzie, który wykonuje, jakie zwierzęta leczy oraz tłumaczyła dzieciom jak należy postępować, gdy spotkamy chore zwierzątko. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników spotkania był zaprezentowany sprzęt medyczny pomocny w leczeniu czworonogów.

 

 

 

czytaj dalej na temat: WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

KONCERT NOWOROCZNY W GMINIE PAKOSŁAW

Utworzono dnia 09.01.2017

KONCERT  NOWOROCZNY   W  GMINIE  PAKOSŁAW  

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to okres obfitujący w koncerty, podsumowania i plany na kolejny rok. Dlatego 6 stycznia, jak co roku od kilku lat, wyróżniamy ludzi aktywnych, przedsiębiorczych  i zaangażowanych w rozwój i promocję Gminy Pakosław. Bardzo dobrze obrazują ten czas słowa piosenki Czerwonych Gitar :

„Tyle darów rok nam przyniósł:
Pszczołom łąki kwiatów pełne,
Ludziom dał łany zbóż,
Zbożom dał pełen kłos.(…)

To był rok, dobry rok.
Z żalem dziś żegnamy go.
Miejsce da nowym dniom
Stary rok, dobry rok. (…)

Mija dla nas dniem szczęśliwym,
W którym znów jesteśmy razem.
Nieraz nam smutek niósł,
Nieraz nam radość niósł”.

czytaj dalej na temat: KONCERT NOWOROCZNY W GMINIE PAKOSŁAW

MIKOŁAJ W PAKOSŁAWIU

Utworzono dnia 07.12.2016

                                                                      MIKOŁAJ  W  PAKOSŁAWIU

Wszyscy zastanawiamy się jaki był Święty Mikołaj. Zofia Kossak pisała o nim tak: …Mikołaj, syn Euzebiuszowy. Młody był, brzydki i nieśmiały. Dziwaczna nieśmiałość pętała go jak dziecko niby sieć. Stronił od ludzi, których lękał się w cichym swym sercu. Bezpieczny byłby i wolny gdzieś na dalekiej pustyni, los uczynił go zaś dziedzicem wielkiego majątku, z którym nie wiedział, co począć. Noce jego były bezsenne i nużące ciężką troską. Nie chciał bogactwa, a jakby go rozdać, nie wiedział. Nieśmiałość kleiła mu wargi, gdy pragnął rozważnej porady starszyzny. (…) Zaprawdę- pomyślał- wszystko na świecie jest lżejsze i do zniesienia łatwiejsze niż niedola małych dzieci. Człek dojrzały zna przyczynę i powody swego bólu. (…)  Lecz krzywda dziecka cięższa jest niż świat… 

 

czytaj dalej na temat: MIKOŁAJ W PAKOSŁAWIU

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA...

Utworzono dnia 14.11.2016

Jeszcze Polska nie zginęła…

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 
Polsko kochana dziś święto Twoje,
Dlatego właśnie ze sztandarem stoję.
W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,
W hołdzie poczucia ludzkiej godności.

„Niepodległość” K. Bayer / A. Wacławski

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Wtedy to obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

            Z okazji tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w kościołach parafialnych  w Pakosławiu oraz w Golejewku odbyły się  uroczyste Msze święte w intencji Ojczyzny.  W Golejewku podniosły nastrój mszy wzbogacony został przez występ chóru kościelnego „Czestram” ( po mszy św. mogliśmy wysłuchać kilku pieśni patriotycznych) . W kościele w Pakosławiu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sowach przedstawiły montaż słowno-muzyczny z okazji tego ważnego dla Polaków święta.  Po zakończonych mszach św. przedstawiciele władz gminnych, delegacje oraz uczniowie złożyli kwiaty i znicze przy pomnikach pamięci upamiętniających walczących o niepodległą Polskę.
            Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności .Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle  o nią walczyć – mówił Święty Jan Paweł II Pomni tych słów, a także historii naszego kraju dołóżmy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę bo naj­większą sztuką jest dob­rze dla Niej żyć.           

 

                                                                                                          Agnieszka Jeziorskaczytaj dalej na temat: JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA...

ROK 2016 - ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

Utworzono dnia 10.11.2016

Rok 2016 ustanowiony został Rokiem Henryka Sienkiewicza - „Wielkiego Syna Ziemi Łukowskiej” i wybitnego pisarza Polaka o światowej sławie by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości​. Poprzez swoją twórczość literacką i publicystyczną oraz społeczną Henryk Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, poświęcenia i umiłowania Ojczyzny. Uhonorowany został Nagrodą Nobla za całokształt swojej twórczości.

                                                                                                                            Agnieszka Jeziorska

czytaj dalej na temat: ROK 2016 - ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA