Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

Utworzono dnia 13.02.2017

WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

Na czas ferii zimowych  Ośrodek Kultury i Rekreacji , Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu oraz Filia Biblioteczna w Chojnie  przygotowały  szereg atrakcji dla dzieci. 
Podczas tegorocznych ferii zimowych zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach od 10:00 do 12:00. Wyjątkiem były  warsztaty plecionkarskie, które trwały nieco dłużej. Jak co roku dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach literackich, plastycznych, edukacyjnych  i ruchowych. Ferie rozpoczęliśmy spotkaniem z lekarzem weterynarii - Panią Elżbietę Adrzejewską, która przybyła do dzieci wraz ze swoim psem. Pani doktor w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o zawodzie, który wykonuje, jakie zwierzęta leczy oraz tłumaczyła dzieciom jak należy postępować, gdy spotkamy chore zwierzątko. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników spotkania był zaprezentowany sprzęt medyczny pomocny w leczeniu czworonogów.

 

 

 

czytaj dalej na temat: WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

KONCERT NOWOROCZNY W GMINIE PAKOSŁAW

Utworzono dnia 09.01.2017

KONCERT  NOWOROCZNY   W  GMINIE  PAKOSŁAW  

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to okres obfitujący w koncerty, podsumowania i plany na kolejny rok. Dlatego 6 stycznia, jak co roku od kilku lat, wyróżniamy ludzi aktywnych, przedsiębiorczych  i zaangażowanych w rozwój i promocję Gminy Pakosław. Bardzo dobrze obrazują ten czas słowa piosenki Czerwonych Gitar :

„Tyle darów rok nam przyniósł:
Pszczołom łąki kwiatów pełne,
Ludziom dał łany zbóż,
Zbożom dał pełen kłos.(…)

To był rok, dobry rok.
Z żalem dziś żegnamy go.
Miejsce da nowym dniom
Stary rok, dobry rok. (…)

Mija dla nas dniem szczęśliwym,
W którym znów jesteśmy razem.
Nieraz nam smutek niósł,
Nieraz nam radość niósł”.

czytaj dalej na temat: KONCERT NOWOROCZNY W GMINIE PAKOSŁAW

MIKOŁAJ W PAKOSŁAWIU

Utworzono dnia 07.12.2016

                                                                      MIKOŁAJ  W  PAKOSŁAWIU

Wszyscy zastanawiamy się jaki był Święty Mikołaj. Zofia Kossak pisała o nim tak: …Mikołaj, syn Euzebiuszowy. Młody był, brzydki i nieśmiały. Dziwaczna nieśmiałość pętała go jak dziecko niby sieć. Stronił od ludzi, których lękał się w cichym swym sercu. Bezpieczny byłby i wolny gdzieś na dalekiej pustyni, los uczynił go zaś dziedzicem wielkiego majątku, z którym nie wiedział, co począć. Noce jego były bezsenne i nużące ciężką troską. Nie chciał bogactwa, a jakby go rozdać, nie wiedział. Nieśmiałość kleiła mu wargi, gdy pragnął rozważnej porady starszyzny. (…) Zaprawdę- pomyślał- wszystko na świecie jest lżejsze i do zniesienia łatwiejsze niż niedola małych dzieci. Człek dojrzały zna przyczynę i powody swego bólu. (…)  Lecz krzywda dziecka cięższa jest niż świat… 

 

czytaj dalej na temat: MIKOŁAJ W PAKOSŁAWIU

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA...

Utworzono dnia 14.11.2016

Jeszcze Polska nie zginęła…

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 
Polsko kochana dziś święto Twoje,
Dlatego właśnie ze sztandarem stoję.
W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,
W hołdzie poczucia ludzkiej godności.

„Niepodległość” K. Bayer / A. Wacławski

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Wtedy to obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

            Z okazji tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w kościołach parafialnych  w Pakosławiu oraz w Golejewku odbyły się  uroczyste Msze święte w intencji Ojczyzny.  W Golejewku podniosły nastrój mszy wzbogacony został przez występ chóru kościelnego „Czestram” ( po mszy św. mogliśmy wysłuchać kilku pieśni patriotycznych) . W kościele w Pakosławiu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sowach przedstawiły montaż słowno-muzyczny z okazji tego ważnego dla Polaków święta.  Po zakończonych mszach św. przedstawiciele władz gminnych, delegacje oraz uczniowie złożyli kwiaty i znicze przy pomnikach pamięci upamiętniających walczących o niepodległą Polskę.
            Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności .Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle  o nią walczyć – mówił Święty Jan Paweł II Pomni tych słów, a także historii naszego kraju dołóżmy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę bo naj­większą sztuką jest dob­rze dla Niej żyć.           

 

                                                                                                          Agnieszka Jeziorskaczytaj dalej na temat: JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA...

ROK 2016 - ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

Utworzono dnia 10.11.2016

Rok 2016 ustanowiony został Rokiem Henryka Sienkiewicza - „Wielkiego Syna Ziemi Łukowskiej” i wybitnego pisarza Polaka o światowej sławie by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości​. Poprzez swoją twórczość literacką i publicystyczną oraz społeczną Henryk Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, poświęcenia i umiłowania Ojczyzny. Uhonorowany został Nagrodą Nobla za całokształt swojej twórczości.

                                                                                                                            Agnieszka Jeziorska

czytaj dalej na temat: ROK 2016 - ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

Złoty medal dla Pani Ireny Pospiech

Utworzono dnia 09.11.2016

Złoty Medal dla Pani Ireny Pospiech

Dnia 4 listopada 2016r., Zastępca Wójta Gminy Pakosław – Pan Jerzy Mosiek wraz z pracownikiem Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu udał się do Przedszkola w Chojnie, aby wręczyć Pani Irenie Pospiech kwiaty oraz gratulacje w związku z otrzymaniem od Prezydenta RP – Pana Andrzeja Dudy- Złotego Medalu za Długoletnią Służbę.
Pani Irena Pospiech pracuje w Przedszkolu w Chojnie od 1 września 1984r. W swoją pracę wkłada ogromne zaangażowanie i serce, co potwierdzają liczni wychowankowie.
Życzymy Pani Irenie Pospiech dalszych sukcesów w pracy zawodowej i zadowolenia w życiu osobistym.

                                                                                                          Sylwia Tyczyńska


czytaj dalej na temat: Złoty medal dla Pani Ireny Pospiech

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Utworzono dnia 08.11.2016

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Dnia 3 listopada 2016 r. dzieci z Przedszkola w Sowach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Pakosławiu. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszkają  książki ”. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieci dowiedziały się także jak trzeba dbać o książki oraz zostały zachęcone do ich czytania. Cieszy nas fakt, że już od najmłodszych lat  dzieci zostają wprowadzone w piękny i kolorowy świat literatury, chętnie rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości, poznają ciekawych bohaterów . Życzymy przedszkolakom aby książki towarzyszyły im na co dzień.

                                                                                                                                        Agnieszka Jeziorska

 

czytaj dalej na temat: Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Zaduszki Poetyckie

Utworzono dnia 07.11.2016

ŚPIESZMY SIĘ

„Śpieszmy się kochać ludzi

tak szybko odchodzą

zostaną po nich buty i telefon głuchy

tylko co nieważne jak krowa się wlecze

najważniejsze tak prędkie

że nagle się staje

potem cisza normalna więc

całkiem nieznośna

jak czystość urodzona

najprościej z rozpaczy

kiedy myślimy o kimś

zostając bez niego …”

ks. Jan Twardowski

 

W niedzielny wieczór, 6 listopada 2016 r., w Kościele Parafialnym w Pakosławiu odbyły się Zaduszki Poetyckie. Specjalnie na ten dzień uczniowie Gminnego Gimnazjum w ​Pakosławiu wraz z Panią Reginą Dybowską i Panią Danutą Pietruszka–Orozco przygotowali spektakl słowno – muzyczny. Młodzież ukazała nam jak żyć, iść z Bogiem przez życie i czym jest dla nas śmierć. Sztukę tę obejrzeli licznie zgromadzeni wierni, a także bliscy Tych osób, które odeszły od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r.

                                                                                                                                    Karolina Sierpowska

 


czytaj dalej na temat: Zaduszki Poetyckie